Ürünler  >  Enerji Kabloları  >  PVC Granül
PVC Granül

PVC veya Polivinilklorid en fazla kullanılan amorf plastiklerin başında gelir. PVC'nin sert ve esnek olarak iki çeşit kullanım alanı vardır. Sert PVC daha çok boru, pencere profili, duvar kaplamaları vb. alanlarında kullanılır.                                                                                                                                   

Bunlar şartlarına dayanıklı, mukavemeti yüksek, sert ve kendi kendine yanmamazlık özelliklerine sahiptirler. Yumuşak veya esnek PVC türleri ise daha çok kablo sanayi, yer döşemeleri, oyuncak, ve eldiven yapımında kullanılmaktadır. Özellikle düşük ısı stabilitesine sahip olan PVC ısıtıldığı zaman metal yüzeylere yapışma özelliği çok yüksektir. PVC hava sartlarına olan yüksek dayanıklılığı, kolay işlenebilmesi,metal yüzeye yapışma özelliğinin olması ve iyi elektriksel özelliklerinin bulunması nedeni ile kablo imalatında geniş yer almıştır.

PVC direkt olarak ısıya maruz kaldığında HCl (Hidrojen Klorür) açığa çıkar ve PVC renginde sararmalar meydana gelir.Bozunma derecesine bağlı olarak PVC renginde sırası ile sararma, kızıllaşma, kahverengi ve siyah renkler görülür. Bununla birlikte ürünün fiziksel ve kimyasal özelliklerinde değişmeler meydana gelir. Proses sırasında meydana çıkan atık gazlar ve nem vakum ile ortamdan uzaklastırılarak bertaraf edilir.

PVC üretim proseslerinde ürün tipine baglı olarak bazı yardımcı katkı maddeleri girilmesi zorunludur.
Genel olarak bir PVC formülasyonu asağıdaki gibidir:

PVC FORMÜLASYONU
 
1. PVC rafinesi (Vinil Klorür)
2. Plastifiyanlar
3. Stabilizatörler
4. Kaydırıcılar
5. Dolgu Maddeleri
6. Mukavemet Artırıcılar
7. Proses Yardımcıları
8. Pigmentler

Yukarıdaki maddelerle birlikte alev önleyiciler, optik beyazlatıcı gibi katkı maddeleri de kullanılmaktadır. Çok değişik ve geniş kullanım alanı olan PVC formülleri için kullanım alanlarına ve nihai mamülün özelliklerine göre yukarıdaki formülasyonda değişiklikler yapılarak çesitli PVC granüller elde edilebilmektedir.

PVC GRANÜL ÇESiTLERi
 
1. Dıs Kılıf
2. Izole
3. Dolgu
4. TTR


+   Anasayfa
+   Medya
+   İletişim
+    CPR
Tüm Hakları Hes Kablo A.Ş.'ye aittir.
design by refleks